Wiedza o szkodliwym wpływie pleśni na zdrowie człowieka jest dosyć powszechna. Nadmierna wilgoć w domu przekłada się na pojawienie się popularnego, choć bardzo nielubianego, grzyba. Nie tylko wygląda on źle, ale również pozostaje niebezpieczny dla zdrowia. Jednak na kwestiach zdrowotnych się nie kończy, ponieważ wilgoć szkodzi również budynkom.

Ściany, podłogi, a nawet fundamenty stają się słabsze. Ich konstrukcja również może zostać naruszona. Z tego między innymi powodu osuszanie budynków ma tak duże znaczenie. Jeżeli proces ten zostanie odpowiednio przeprowadzony, wówczas można chronić swoją nieruchomość przed szkodliwym wpływem wilgoci z nieszczelnej kanalizacji, podniesionych wód gruntowych czy przed upływem czasu. To właśnie on często w pierwszej kolejności osłabia konstrukcje budynków. Niestety nie sposób go zatrzymać. Można jedynie starać się chronić swoją własność. Osuszanie fundamentów to ważny i bardzo polecany element tego procesu.

Należy pamiętać, że po każdym zalaniu czy pojawieniu się objawów nadmiernej wilgotności w budynku, wskazane jest jak najszybsze rozpoczęcie prac naprawczych. Obejmują one między innymi wspomniane osuszanie fundamentów lub innych części domu. Wiele zależy od tego, gdzie pojawiła się wilgoć.

Takie działanie, rozpoczęte w porę, ogranicza zakres szkód, a zatem koszty i czas, jakie należy poświęcić osuszaniu. Nie zawsze trzeba będzie obejmować tym procesem cały budynek. Niekiedy wystarczy osuszanie tylko w miejscach szczególnie podatnych na działanie wilgoci.