Każdy, kto jest w trakcie remontu lub budowy własnego domu, z pewnością zastanawia się jakich materiałów użyć, żeby otrzymać pożądany efekt w postaci zadowolenia własnego i całej rodziny. Wszyscy przecież chcą, żeby ich domy, czy mieszkania były zbudowane z solidnych, trwałych materiałów, które będą także gwarantem jakości i bezpieczeństwa.
Rynek materiałów budowlanych oferuje bardzo duży ich asortyment. Dajmy na to, do wykonania pieców oraz różnych prac zduńskich stosuje się odpowiedni beton ogniotrwały. Ten materiał ma bardzo wysoką zdolność akumulacji ciepła. Betonu ogniotrwałego używa się najczęściej do izolacji sklepień pieców, wylewania palenisk, wyrobu kształtek akumulacyjnych w kominkach.
Do wykonania opisanych wyżej prac stosuje się także cegły ogniotrwałe. Wykonane są one z ogniotrwałych glin, które charakteryzują się bardzo wysokim stopniem czystości. Ich zalety to przede wszystkim: dobra izolacja termiczna, niska akumulacja ciepła, wytrzymałość na wysokie temperatury, niska zawartość żelaza w składzie.
Budując kominek lub piec należy pamiętać także o wyborze odpowiedniej zaprawy. Powinna to być zaprawa ognioodporna, tak zwana zaprawa szamotowa. Zaprawa taka zawiera w swoim składzie specjalne dodatki, które powodują przyśpieszenie spieku ceramicznego. Poprawiają również plastyczność i przyczepność zaprawy. Dodatkowo zaprawa ognioodporna jest materiałem łatwym w stosowaniu nawet dla osób, które nie zajmują się profesjonalną budową pieców lub kominków. Dlatego warto jej używać.