Kraków obfituje w osoby, które poszukują lokum do zamieszkania. Studenci kończący naukę, pracownicy najemni czy rodziny szukające większego mieszkania w związku z narodzinami potomka to najczęstsze przykłady takich osób. Każdy z nich staje przed dylematem, kupić używane mieszkanie z rynku wtórnego czy nowe od dewelopera.

Nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Jednak warto poznać plusy i minusy poszczególnych rozwiązań. Wtórny rynek mieszkaniowy oferuje bardzo szeroki wachlarz możliwych lokali do zakupu. Można pokusić się o tańsze mieszanie do remontu lub z wykończeniem do natychmiastowej przeróbki. Trzeba się jednak wtedy liczyć z tym, że nie będzie można się do niego od razu wprowadzić. W zależności od skomplikowania remontu, od zakupu do przeprowadzki może minąć nawet kilka miesięcy.

Kupując mieszkanie używane trzeba być bardzo czujnym i zwrócić baczną uwagę na sytuację formalnoprawną danego lokalu. Nowe mieszkania w Krakowie lub innym dużym mieście, również posiadają bardzo zróżnicowany standard. Możliwy jest zakup takiego lokum w wersji wykończonej pod klucz, aczkolwiek najczęściej kupujemy je w stanie deweloperskim. Mieszkanie takie wymaga wykończenia, jednak mamy wtedy możliwość ukończenia mieszkania konkretnie pod nasz gust.

Wielu deweloperów (polecam zajrzeć na www.taniemieszkania.pl) oferuje nawet na etapie zakupu możliwość przestawienia ścian działowych i zmiany rozkładu mieszkania. Jest to bardzo kusząca opcja dla osób nie lubiących sztampowych mieszkań, podobnych do tych, które można zobaczyć u sąsiadów.