Od kilku lat na rynku polskim pojawia się coraz więcej firm świadczących usługi bardzo specyficznego rodzaju. Mam na myśli tak zwane usługi wysokościowe. Chodzi o różnego rodzaju prace odbywające się na wysokościach. Jako przykłady można podać chociażby monterów anten, czy pokryć dachowych.
Jednakże niewielu z nas zdaje sobie w pełni sprawę z tego, jak bardzo niebezpieczna jest praca na wysokości, która zagraża życiu osoby ją wykonującej.
Nie powinno zatem nikogo dziwić to, że należy zdobyć specjalne pozwolenia, aby ją wykonywać. W tym celu należy przejść przez serie specjalnych szkoleń, które przygotowują do pracy w takich warunkach. Jest się wtedy zaznajamianym szczegółowo z całym niezbędnym do tej pracy sprzętem. Nabywa się także umiejętności, które są konieczne do pracy na dużych wysokościach.
Takie szkolenia wysokościowe nie są jednak niczym tanim. Najczęściej kosztują od jednego do kilku tysięcy złotych. Jednakże, jeśli nie stać nas na nie, nie jesteśmy od razu skazani na bardziej przyziemne prace. Możemy starać się o dofinansowanie szkolenia ze strony firmy, u której zamierzamy później pracować. Najczęściej otrzymamy niezbędną kwotę, albo przynajmniej jej sporą część. Jeśli jednak nie zdamy końcowych testów, będziemy zmuszeni do spłaty całej pożyczki, bądź jej odpracowania na rzecz danej firmy.
Jak widzimy, praca na dużych wysokościach wiąże się z szeregiem trudności. Musimy wykazać się odpowiednimi umiejętnościami i zdać szkolenia, które kosztują dużo pieniędzy. Uważam jednak, że jest to coś opłacalnego, ponieważ po tym wszystkim zdobywamy bardzo dobrze płatną pracę.